Kışın karanlığı ruhunuzu sarmasın: Enerjinizi yükseltmenin yolları

Kışın karanlığı ruhunuzu sarmasın: Enerjinizi yükseltmenin yolları

Yine yılın o zamanlarındayız. Hani hafta içleri tek isteğimizin, kendimizi işten eve atıp koltuklarımızda uzanarak sadece dizi seyretmek olduğu, hafta sonları da mümkünse evden hiç dışarı çıkmadan olabildiği kadar tembellik yapma hayalleri kurduğumuz kış aylarından bahsediyorum. Evet gökyüzü kış ayları boyunca genelde gri. Hava cidden çok soğuk ve insan mecbur olmadıkça dışarı çıkmak istemiyor. Ama tüm bunlar kendimizi kış aylarının rehavetine bırakmamız için bir neden değil. Gelin size vereceğim önerilerle enerjimizi kış boyunca da yukarı çıkaralım. Nasıl mı?

Hareket ederek

Biliyorum kış akşamlarında çoğumuzun işten eve geldiğinde tek istediği, favori koltuğunda oturup, battaniyesine sarılıp, sıcak bir çay eşliğinde en sevdiği diziyi seyretmek. Arada bir, bu rutinin dışına çıkıp hafta içleri ya da hafta sonları daha hareketli bir aktivite yapmaya ne dersiniz? Örneğin bir dans kursuna kayıt olarak daha önce hiç denemediğiniz bir dansı öğrenebilirsiniz. Böylelikle hem kış rehavetini üzerinizden atacak, hem hareket ederek kendinizi dinç hissedecek, hem de yeni bir hobi sahibi olacaksınız. Anlayacağınız, bir taşla üç kuş vurmuş olacaksınız. Eğer dans etmek size göre değilse düzenli olarak yoga ya da pilates stüdyolarına gidebilirsiniz. Burada önemli olan evden-işe, işten-eve şeklinde yaşanan hareketsiz bir hayat sürmek yerine, vücudumuzu hareket ettirecek aktivitelerde bulunmak. Ve bu aktiviteler sayesinde kendimizi daha enerjik ve mutlu hissetmek.

Hayatınıza renk katarak

Renklerin ruhsal dünyamız üzerindeki etkileri hepimizin malumu. Kış geldi diye illa kendinizi gri, siyah ya da kahverengi gibi koyu renklere mahkum etmek zorunda değilsiniz. Biraz renk rutininizin dışına çıkıp turuncularla, kırmızlarla, morlarla, lilalarla, kışın kasvetli havasına meydan okuyabilirsiniz. Tabii ki burada tepeden tırnağa rengarenk giyinmekten bahsetmiyorum. Renkli parçaları gardrobunuzun kışlık demirbaşı olan daha koyu renklerle kombinleyerek içinizi açan bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Ya da aksesuar seçimlerinizi renklerden yana yapabilirsiniz. Örneğin kullandığınız atkıların, berelerin, şalların ya da eldivenlerin renkli olmasına özen gösterebilirsiniz. Burada önemli olan bize pozitif duygular verecek, örneğin turuncu gibi renkleri kullanarak kışın karanlığını biraz olsun aydınlatmak. Bu arada evinizde de renklerin pozitif etkisinden yararlanabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Ruhsal bakımınıza zaman ayırarak

Her gün diş fırçalar gibi ruhsal bakımımıza zaman ayırmak, kendimize iyi bakmak kış rehavetine karşı kalkan görevi görebilir. Gün içinde kendinize nefes alma alanları yaratmayı ihmal etmeyin.

Her gün en az on dakikanızı kendinize ayırın. Bu on dakikayı en sevdiğiniz aktiviteleri yaparak geçirin. Lütfen benim kendime ayıracak on dakikam yok demeyin. Sosyal medyaya ayıracak on dakikanız varsa, kendinize ayıracak on dakikanız da vardır.

Yapabileceğiniz aktivitelere örnekler: Bol köpüklü bir banyo yapmak, en sevdiğiniz müzikleri dinlemek, meditasyon yapmak, evde cilt bakımı yapmak. Bunların yanı sıra düzenli beslenip, düzenli olarak dinlenmeyi de alışkanlık haline getirin. Kışın insanlar genelde karbonhidrat içerikli yiyecekleri fazla tüketme eğilimi gösterirler. Bu eğilim yüzünden kilo almak istemiyorsanız bir diyetisyene de başvurabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1990 da Denizli de doğdum. Mehmet Akif Üniversitesinden mezun oldum. 3 Buçuk yıl Özel bir hastanede Halkla İlişkilerde bölümün de çalıştım. Kablo firmasında ihracat planlamacı olarak çalıştım. İletişim sektöründe Muhasebeci olarak çalıştım. Şuanda enerji sektöründe İnsan kaynakları sorumlusu olarak çalışıyorum. Kişisel Gelişim üzerine çalışmalarım var, iletişim üzerine ve İnsan kaynakları alanında da bir sürü sertifikalarım var. Bireysel Koçluk, NLP Pratisyenliği bunun yanında İSO ve İletişim üzerine sertifikam var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.