ADANA

ADANA

Adana, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık altıncı şehri. 2018 yılı verilerine göre, 2.220.125 nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 13.844 km²’dir. İlde km²’ye 160 kişi düşmektedir. 01.02.2018 TÜİK verilerine göre 4’ü anakent ilçesi olmak üzere toplam 15 İlçesi ve belediyesi vardır. Bu ilçelerde 831 mahalle bulunmaktadır.

Adana’nın gezilecek ve görülecek yerleri müze, antik kentler, kilise, kale, manastır oldukça geniştir. Ayrıca Türkiye’nin En sıcak şehirlerindendir.

Adana Büyük Saat Kulesi

Büyük-Saat

Seyhan ilçesinde bulunan Saat Kulesi, Adana’nın önemli simgelerinden bir tanesi. Yapıldığı dönemlerden beri Adana’nın en değerli sembollerinden biri olarak görülen Büyük Saat Kulesi, aynı zamanda Osmanlı zamanında yapılan en uzun saat kulelerinden de biri.

Kule tam olarak 32 metre. Kulenin inşası 1882 yılında Abidin Paşa zamanında tamamlanmış. Hatta o dönemlerde bu saat modernleşmenin simgesi olarak görülmüş.

Yılanlı Kale

yilanli_kale_adana_

Ceyhan Nehri’ni tepeden gören bir konumda bulunan Yılanlı Köprü, büyüleyici bir manzaraya sahip. Günümüze kadar yapısını koruyarak gelmiş olan bu köprüyü görmek size görsel anlamda büyük bir şölen yaşatacak. Eğer kaleye kadar çıkabilirseniz de muhteşem manzarasından çok etkileneceksiniz.

Seyhan Nehri

Adana-05

Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen en büyük nehir. Nehrin uzunluğu 560 km ve havza alanı 20.600 kilometrekare. Seyhan Nehri üzerinde 3 adet hidroelektrik santrali kurulu. Nehrin kaynağı ise Kayseri’den geliyor. Özellikle yaz aylarındaki bunaltıcı sıcaklarda serinlemek için de sıklıkla gidilen bir nehir Seyhan Nehri.

Anavarza Antik Kenti

anavarza_5073

Anavarza Antik Kenti, günümüze kadar gelen tarihi kalıntılarıyla hala ilgi çekiciliğini korumakta. Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan bu antik kent, Kilikya bölgesinde yer alıyor. Kent hakkında Roma İmparatorluğu devrinden öncesine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

En eski bilgi, milattan önce 19. yüzyılda İmparator Augustus’un buraya ayak basmasına dayanıyor.

Varda Köprüsü

anavarza_5073

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan Varda Köprüsü’nü, Alman Köprüsü ya da Koca Köprü isimleriyle de duyabilirsiniz. Yapıldığı tarihlerde demiryolu köprüsü olarak inşa edilmiş olan bu yapıt, Adana’nın önemli tarihi eserlerinden bir tanesi.

Oldukça ihtişamlı ve ilgi çekici bir görüntüsü olan bu köprünün yapımına 1907 yılında başlamış ve köprü 1912 yılında tamamlanmış. Köprüye Alman Köprüsü denilmesinin sebebi de Almanlar tarafından inşa edilmiş olması.

Adana Ulu Cami

adana-ulu-cami-kulliyesi

Adana Ulu Cami, şehrin en büyük camisi. Çinileri ile oldukça meşhur olan Adana Ulu Cami, 16. yüzyıldan kalma oldukça eşsiz bir eser. Mimari açıdan sizi büyüleyeceğini söyleyebiliriz.

Cami, Ramazanoğulları Beyliği’nin bir eseri. Caminin genel olarak mimarisinde ise Selçuklu ve Memluk izleri bulunuyor.

Adana Taş Köprü

adana-taş-köprü-iç-2

Adana’daki Taş Köprü şehrin adeta simgesi olmuş durumda. Roma döneminden kalma bir eser olan Taş Köprü, şehri gezmek için gelen turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Köprü Seyhan nehri üzerinde bulunuyor.

İlk haliyle 21 gözlü olan köprü, nehrin ıslahı nedeniyle 7 gözünü toprağın altında bırakmış ve şu an 14 göz ile varlığını koruyor. Köprü ilk yapıldığı zamanlarda bunun neredeyse yarısı kadar dar bir köprüydü, ancak sonraları genişletildi.

Adana Kalesi

adana_kale

Tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Adana, Adana Kalesi’nden ancak sur kalıntılarını günümüze kadar getirebilmiş. Bu haliyle bile tarihi değeri oldukça büyük olan Adana Kalesi, sadece ilk Çağ’larda yapıldığı bilinen bir kalıntı.

Ceyhan Nehri

seyhan_river_in_adana.

Ceyhan Nehri de Seyhan Nehri gibi Adana ile özdeşleşmiş Türkiye’nin en önemli akarsularından bir tanesi. Özellikle Adana’ya gittiğinizde Ceyhan Nehri’nin de kenarından geçin ve doyumsuz manzaranın keyfine varın! Uzunluğu 509 km olan nehir, aynı zamanda Çukurova’nın hayat 

Adana mutfağında yer alan diğer lezzetler..

  • Analı Kızlı
  • Kabak Çintme
  • Şalgam suyu
  • Karakuş Tatlısı
  • Bici Bici (buz ve nişasta ile yapılan tatlı)
  • Karsambaç Çamlıyayla (karlı tatlı)
  • Yüksük Çorbası
  • Kısır
  • Mahluta çorbası
  • Sıkma

ALINTI

Yazar Hakkında

1990 da Denizli de doğdum. Mehmet Akif Üniversitesinden mezun oldum. 3 Buçuk yıl Özel bir hastanede Halkla İlişkilerde bölümün de çalıştım. Kablo firmasında ihracat planlamacı olarak çalıştım. İletişim sektöründe Muhasebeci olarak çalıştım. Şuanda enerji sektöründe İnsan kaynakları sorumlusu olarak çalışıyorum. Kişisel Gelişim üzerine çalışmalarım var, iletişim üzerine ve İnsan kaynakları alanında da bir sürü sertifikalarım var. Bireysel Koçluk, NLP Pratisyenliği bunun yanında İSO ve İletişim üzerine sertifikam var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.